Podsumowanie X-go sezonu na mapie globalnej

Xty sezon

Kilka dni temu zakończył się X-ty, jubileuszowy sezon w Wojnach Klanów na mapie globalnej. Naszym zwyczajem, kilka słów podsumowania.

Na wstępie, zapraszamy do I części nt. zmagań podczas tego okresu CW, szczególnie, jeśli ktoś nie miał okazji się jeszcze z tym tekstem zapoznać. Znajdziecie tam wiele, naprawdę ciekawych informacji.

Przejdźmy jednak do konkretów. X-ty sezon trwał ok. 2,5 miesiąca. Na plus na pewno jest, że zakończył się prawie 2 tyg. przed świętami Bożego Narodzenia. Granie w „czołgi” do późnych godzin, w okresie przedświątecznym, na pewno nikomu nie jest na rękę. Tutaj wielkie podziękowania do WG, za uwzględnienie tego czynnika w planowaniu tych rozgrywek.

Najlepszym klanem w X-tym sezonie zostało CSA, to drugi tytuł pod rząd. W IX-tym sezonie też nasi południowi sąsiedzi zajęli 1 miejsce. Pierwszą trójkę uzupełniają GX i polski klan FEST (poprzednio 6 pozycja).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy pozycja ROIDS (następców klanu FAME) jest zaskoczeniem? Otóż nie, tym bardziej, że w klasyfikacji politycznej (o tym poniżej), społeczność ta zajęła czołową lokatę. Co więc się stało, że ROIDS odpuściło? Po prostu, złoto nie dla wszystkich jest najważniejszą walutą w grze… nie zawsze warto o te profity zarywać wieczory, tracić czas i energię. Ale na temat klasyfikacji, która opiera się głównie na podstawie tego, który klan ile ugrał złota już się wypowiadaliśmy i w podsumowaniu VIII czy IX sezonu, jest to znaczne uproszczenie, które jest nieadekwatne do poziomu umiejętności poszczególnych klanów. Dyplomacja dyplomacją, nie każdy jednak klan może w tej roli czuć się dobrze i chcieć codziennie dywagować i debatować na temat ruchów na mapie w kolejnym dniu. Jest to czasochłonne i na pewno absorbujące. Ten mechanizm zapewne w kolejnych tego typu rozgrywkach nie ulegnie zmianie i klany, które będą chciały przysłowiowo „farmić” golda, będą musiały ze sobą rozmawiać i się dogadywać, ale niech każdy sobie odpowie na pytanie, czy ma na to czas i chęci, by w ten sposób w tej kwestii się poruszać?

Przejdźmy jednak dalej, jak wypadły polskie klany w X-tym sezonie? Ile ich było w TOP50?

Najlepszym polskim klanem w tych rozgrywkach, jak już wyżej wspomniano, okazały się FEST-y. Czy fuzja z MVPS miała na to wpływ? Na pewno tak, wątpliwe, by bez tego połączenia klan ten mógł być aż tak wysoko i tak wiele znaczyć już nie tylko na polskiej, ale i europejskiej scenie World of Tanks. Co dalej z tego wyniknie, nie wiadomo. Wróble ćwierkają, że planowana jest reaktywacja legendarnego 3XR, wtedy na pewno ucierpią na tym FEST-y… czas pokaże, co przyszłość w tej materii przyniesie.

Na drugim miejscu wśród polskich klanów uplasowały się 5TAR5 („starsy”) / 8 pozycja. I tutaj wracamy do akapitu, w którym piszemy o sensie klasyfikacji opartej o ilość zdobytego złota na mapie globalnej, otóż kolejnym klanem w klasyfikacji jest NOMI / 10 pozycja, które poziomem gry znacznie przewyższa 5TAR5. Więc jaki sens ma ta klasyfikacja, skoro klan, który ma mniej umiejętności jest wyżej w rankingu? To kolejne pytanie retoryczne.

Jeżeli chodzi o naszych sojuszników, tj. klan NOMI, to zadaliśmy kilka pytań prowadzącemu tę społeczności P4nc3rn1k_Ez, poniżej ich treść oraz odpowiedzi.

1. Jak oceniasz pomysł, na jubileuszowy X-ty sezon CW w Wojnach Klanów? Co wg Ciebie wypaliło, a co nie?

Było to na pewno coś innowacyjnego, co wszystkich zaskoczyło, ponieważ nigdy sojusze nie były oficjalnie potwierdzone przez WG. Moim zdaniem system wymaga dopracowania pod wieloma aspektami takimi jak:

 • delegowanie bitwy nie tylko do ataku ale również do obrony prowincji,
 • rozliczanie z całego sezonu a nie tylko z ostatniego dnia Klasyfikacji Politycznej,
 • strefy „firefly” nie tylko w jeden miejscu na mapie ponieważ mogą być zdominowane przez jeden sojusz.

2. Z którym klanem najlepiej Wam się współpracowało podczas tych rozgrywek?

W 10 sezonie współpracowaliśmy z wieloma klanami lecz głównie z GE-PL, PERL i MIRKO oraz ROIDS, PBSJ czy FEST. Współpraca na linii NOMI-GE-PL była jednak najlepsza, ponieważ praktycznie codziennie odbywały się rozmowy na ts dot. przyszłych ruchów na mapie [pozdrawiam Coehoorn1906 ;)]. Wspieraliśmy się również bardzo często delegowaniem bitew, dlatego uważam, że z GE-PL współpracowało nam się najlepiej.

3. Co dalej z NOMI? Czy macie szanse na dłużej zaistnieć na europejskiej scenie World of Tanks? 

Pomimo ostatnich „transferów” myślę, że dalej będziemy prezentować wysoki poziom czy to na natarciach, potyczkach jak i CW.

4. Najlepsza (najciekawsza, najbardziej emocjonująca) bitwa, jaką przyszło Wam zagrać podczas zmagań na mapie globalnej w tym okresie?

Podczas X sezonu rozegraliśmy naprawdę sporo bitew aczkolwiek jedną zapamiętałem bardzo dobrze… Była ona przeciwko klanowi EX-4 na przełęczy. Kto by pomyślał, że najlepszy niemiecki klan postawi na przysłowiową „kampe” i nie ruszy się z kilku kwadratów? Ostatecznie bitwę wygraliśmy 15-13 setupem kompletnie do tego nie nadającym się:

http://wotreplays.eu/site/4610290?secret=faa5be5376870823fb5ea32d77b1c641

5. Czy FEST-y są lepsze od NOMI Oczko

Można się spierać w tej kwestii, bo każdy będzie trzymał swoją stronę. Obydwa „turniejowe składy” tychże klanów są bardzo mocne i moim zdaniem jest to ten sam poziom aczkolwiek FEST-y w pewnych aspektach przeważają, jak na przykład ilość teamów.

6. Idąc nurtem tego pytania, czy wg Ciebie polska społeczność może stworzyć team, który będzie „dzielił i rządził” nie tylko na mapie globalnej? Czy jednak konfliktów i uprzedzeń między klanami i poszczególnymi polskim graczami narobiło się już tyle, że nie jest to możliwe do pogodzenia?

Jest to jak najbardziej możliwe aczkolwiek wspomnianych konfliktów było dotychczas naprawdę sporo, chociaż wierzę, że w końcu współpraca na linii najlepszych polskich graczy i klanów się poprawi.

7. Co sądzisz o GE-PL? Jak oceniasz współpracę z naszym klanem podczas X-go sezonu CW?

Będę szczery, nie sądziłem, że klan GE-PL okaże się taki mocny. Głównie za sprawą 1-szego teamu który rywalizował jak równy z równym z takimi klanami jak EX-4 czy TRVST. Tak jak wspomniałem w punkcie 2. współpraca była bardzo owocna, ponieważ z Gwardią oraz drobną pomocą klanu INVIL [teraz -GO] oraz PERL pokonaliśmy „Szary sojusz”, który miał potężną przewagę liczebną m.in. EX-4, MEME, TRUT-, REACH, AVIR i wiele innych.

8. Coś chciałbyś dodać jeszcze na koniec od siebie? Jakiś feedback do Wargamingu? 

Życzę Wszystkim Wesołych Świąt oraz powodzenia na polu bitew.

Pozdrawiam, P4nc3rn1k_Ez 😉

Bardzo dziękujemy w tym miejscu za pozytywne słowa uznania w naszym kierunku. A skoro mowa o GE-PL, to wśród polskich klanów zajęliśmy 4-tą pozycję / ogólnie 14 miejsce (4 miejsca wyżej, aniżeli w IX sezonie).

 

 

 

O opinię jak to wyglądało z naszej perspektywy, poprosiliśmy kawiego (kawi15), głównego rozstawiającego w naszym klanie. Poniżej pytania i odpowiedzi, jakich udzielił nasz kolega.

1. Jak oceniasz z perspektywy oficera polowego poziom gry polskich klanów względem innych nacji podczas X-tego sezonu CW? 

Oprócz czołówki czyli FEST i NOMI, poziom trzymały jedynie 5TAR5 i GE-PL, duże znaczenie na pewno miała dyplomacja, by coś znaczyć, trzeba coś w walkach udowodnić i myślę, że to jest dobre odzwierciedlenie tego, kto jakim poziomem dysponuje. Ciężko mi się odnieść do innych nacji, ponieważ nie mam dobrego rozeznania w narodowościach klanów, jednakże bardzo dobrze w warunkach tego sezonu odnalazła się rodzina klanów Garde, czyli nacji niemieckiej, do tego również inne niemieckie klany jak TRVST sobie świetnie radziły, chociaż trzeba przyznać, że EX-4 tego sezonu nie może zaliczyć do udanych.

2. Największy pozytyw i największe rozczarowanie z polskich klanów w mijającym sezonie?

Pozytyw – GE-PL (wiadomo – przyp. własny), ze względu na przeskoczenie półkę wyżej i ustabilizowanie tam swojej pozycji.
Rozczarowanie – nie wyróżniłbym nikogo, raczej całą społeczność, za obniżenie poziomu, chociaż trzeba przyznać, że w turnieju na koniec sezonu byliśmy najliczniejszą nacją, jednakże żadnemu polskiemu klanowi nie udało się dostać do półfinałów.

3. Co wg Ciebie (pomijając rolę rozstawiającego) decyduje o tym, iż nasz klan GE-PL (WN8 ok. 2000) jak równy z równym walczy skutecznie z takimi klanami jak TRVST, EX-4, ANUBI, PERL, MEME i wiele innych ze znacznie lepszymi statystykami? 

Bardzo duży i dobrze wykorzystany potencjał pierwszego składu.

4. Najfajniejsza mapa otwarta, zamknięta i typ mieszany do prowadzenia bitew to wg Ciebie?

Kolejno: Prochorowka oraz Piaszczysta rzeka, Himmelsdorf i Urwisko (chyba zapomniał o Murowance? – przy. własny).

5. I analogicznie jw. najgorsza mapa otwarta, zamknięta i typ mieszany do prowadzenia bitew to?

Z zamkniętych Ensk, z pozostałych ciężko jest mi wybrać, na pewno nie leży mi Zatoka i nie przepadam za Stepami (nie dziwne, wszystkie mapy camperskie – przyp. własny).

6. Które mapy uważasz, a których obecnie nie ma, powinny zostać wprowadzone do puli map Clan Wars?

Obecny zestaw map uważam za odpowiedni.

7. Jak oceniasz zmiany (mechanikę sojuszy) w X-tym sezonie Wojen Klanów, które WG zaserwowało nam wszystkim?

Mimo wszystko negatywnie, zbyt dużo możliwości kombinacji, zbyt rozrośnięte sojusze, to wszystko połączone z bezsensowną od samego początku klasyfikacją polityczną wymusiło na klanach wzmożone ruchy na mapie w ostatnim tygodniu zwłaszcza na VIII tierach. Obecny system wymusił również grę na VIII tierach, co mi nie odpowiada. Jednakże, sam pomysł sojuszy nie jest zły. Trzeba go tylko lepiej przemyśleć i pewne rzeczy zrobić inaczej.

Bardzo dziękujemy za odpowiedzi i cenne wskazówki. Nic dodać, nic ująć.

Jeżeli chodzi o kolejne polskie klany, to klasyfikacja dalej wygląda następująco WPE / 31 pozycja, MIRKO / 32 pozycja, FEAR / 33 pozycja, REACH / 35 pozycja, 5T3R5 / 38 pozycja, FANT / 43 pozycjaHIALL / 50 pozycja. Katastrofalny występ zaliczyły takie polskie klany jak AVIR / 54 pozycja i TDSTR / 55 pozycja. Ewidentnie wypadają tam trupy z szaf… bo na papierze, klany te umiejętnościami i doświadczeniem przewyższają w/w od pozycji 31 do 50.

Ogólnie więc, w pierwszej 50-tce mamy w klasyfikacji X-go sezonu 11 polskich klanów, z czego tylko 4 na pierwszej stronie wyników. Nam udało się zgromadzić 210 tys. golda. W końcu jakiś sensowny wynik, który można klanowiczom wypłacić.

Teraz kilka słów o drugiej stronie medalu mijającego eventu, tj. klasyfikacji politycznej. Owszem i ten ranking nie jest wymierny, a przede wszystkim miała dziwne zasady punktacji, chociażby dlatego, że ostatniego dnia rywalizacji na mapie globalnej, mogła się wywrócić do góry nogami… któryś klan cały sezon mógł ciężko harować i zająć wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej, ale wystarczyło, że go nie będzie ostatniego dnia na mapie, klany sojusznicze dostaną jakąś armadę ataków i zong, z TOP10/20 można było bardzo nisko spaść. Przykładem jest ROIDS, który nie co odpuścił sezon i walkę o golda na mapie, a przypilnował sobie w ostatnich dniach sezonu miejsce w klasyfikacji politycznej, zgarniając główną nagrodę, tj. 175 000 obligacji.

1-wsza dziesiątka tej klasyfikacji wygląda następująco:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tym razem w 1-wszej dziesiątce mamy 4 polskie klany, w tym GE-PL. Z naszych rodzimych społeczności, na kolejnych pozycjach AVIR / 21 pozycja i 95 tys. obligacji, MIRKO / 30 pozycja i 70 tys. obligacji, D__W / 32 pozycja i 56  tys. obligacji /, WPE / 34 pozycja i 56 tys. obligacji i tyle. Raptem 8 polskich klanów w TOP 50.

Zasadniczo pomysł był dobry, by wprowadzić dodatkową nagrodę w postaci obligacji do podziału przez Dowództwo klanu, dla klanów, które zajmą wysoką pozycję pod kątem zaangażowania i skuteczności w rozgrywkach na mapie globalnej. Na minus na pewno są zasady tej punktacji i można się przyczepić do puli nagród, bo była trochę uboga (za skromna). Co to jest 105 tys. obligacji? Raptem 1/5 100 osobowego klanu jest w stanie wykorzystać rozsądnie tę sumę.

Podsumowując, jak wypowiadali się wyżej P4nc3rn1k_Ez oraz kawi15, w końcu jakiś w miarę udany pomysł na sezon CW po kilku nudnych (VI, VII, VIII i jakby nie było IX), ale dla nas i myślę, że wielu graczy, członków klanów w grze World of Tanks, to ciągle kropla w morzu potrzeb. Nadal wiele wymaga poprawek, doprecyzowania, by przede wszystkim gracze i klany miały motywację grać CW. Pod rozwagę należy poddać również, czy obligacje to nie cenniejsza waluta od złota obecnie w grze? Każdy dobry gracz wie, jaką przewagę efektywnie wykorzystane obligacje mogą dać w walce… złota, jak się okazuje, wielu chyba nie brakuje?

Największe plusy X-go sezonu:

 • możliwość zawierania sojuszy;
 • zwiększone dochody z najmniej dochodowych prowincji;
 • konwoje jako dodatkowy dochód;
 • dodatkowe nagrody w postaci obligacji.

Największe minusy X-go sezonu:

 • niedopracowany system walkowerów – nieuzależniony od aktywności klanu na mapie globalnej ani od liczebności graczy w klanie, a powiązany z klanami sojuszniczymi (totalny bezsens);
 • za mało obligacji jako nagrody w klasyfikacji politycznej (minimum powinny być podwojone);
 • klasyfikacja polityczna – zasady do uproszczenia, jak i do rozłożenia na cały sezon;
 • brakuje możliwości delegowania klanu sojuszniczego do obrony swoich prowincji (nawet w ograniczonej liczbie na dzień).

Propozycje na kolejny XI sezon:

 • prowincje „firefly” powinny być rozłożone w kilku zgrupowanych strefach na mapie, a nie w całości;
 • przemodelować należy zasady punktacji w klasyfikacji generalnej i politycznej – klasyfikacja generalna powinna być oparta przede wszystkim o wyniki w bitwach, szczególnie biorąc pod uwagę przeciwników, z którymi się walczyło, a także od skuteczności działań klanu na mapie globalnej, z kolei na klasyfikację polityczną powinny się składać punkty za ilość klanów w sojuszu i wspólne działania (tutaj pole do interpretacji jest szerokie, ale nie może być tak, że ostatniego dnia klany nadrabiają połowę, czy 3/4 sezonu);
 • prowincje powinny mieć możliwość rozbudowy dochodu (co najmniej 3 do 5 poziomu) za punkty wpływu;
 • powinna być wprowadzona opcja zawieszenia broni, aktywowana raz na jakiś czas, np. na okres gier wojennych, by klany mogły spokojnie uczestniczyć w sobotę w tym trybie gry na twierdzy, a nie dzielić uwagę na CW i na gry wojenne – oczywiście opcja ta, nie powinna blokować dochodu z mapy globalnej;
 • do rozważenia jest pomysł dodatkowych rozgrywek, w postaci Ligi klanów, z podziałem na Dywizję 1, 2, 3 i 4 – w Dywizji 1-wszej powinny być klany np. z ELO powyżej 1500, w 2-gie od 1400 do 1500, w 3-ciej 1300 – 1400, a w 4-tej wszyscy, pozostali chętni – nagrody powinny być uzależnione od poziomu trudności, najwyższe w Dywizji 1-wszej, najniższe w Dywizji 4-tej, itd., oczywiście propozycja ELO, to tylko przykładowe kryterium, równie dobrze może być to średnia ocena osobista klanu, itd.;
 • klasyfikacja indywidualna graczy, dla najbardziej aktywnych, z nagrodami niezależnymi od miejsca klanu – to pozwoli zachęcić wiele osób do gry w rozgrywkach CW, o ile rzecz jasna te nagrody będą atrakcyjne;
 • doprecyzować mechanikę sojuszów i delegowania bitew.

Na koniec, kilka słów o polskim podwórku, jak wygląda obecnie (na koniec roku) hierarchia? FEST-y po odejściu MVPS, prawdopodobnie ustąpią miejsca NOMI. 3XR, jeżeli się odbuduje, pewnie będzie wiodło prym. Czy reaktywacja 3XR się uda? Kluczowe jest, kto to będzie prowadził i czy ma pomysł, by pod tą marką zebrać najlepszych polskich graczy, a Ci, czy będą potrafili ze sobą współpracować, niezależnie od własnych antypatii i wcześniejszych konfliktów? O kolejną lokatę, chcąc nie chcąc będziemy się „bili” z 5TAR5, choć nasz 1 skład prawdopodobnie przewyższa skillem naszych oponentów, to jednak zaplecze (2-gi, 3-ci skład itd.) „starsy” ciągle mają lepsze. Potem mamy grupę „śpiochów”, czyli klanów, którym się już chyba nie chce, albo z jakiegoś powodu nie mogą, tj. REACH, TDSTR, FEAR, MIRKO oraz AVIR. Ciekawą propozycją wydaje się HIALL, czy to pomysł na dłużej? Będziemy się przyglądać. Jest jeszcze WPE czy HOOLS, ale to już jak dla nas, liga niżej. Reszta polskich klanów niestety nie jest w stanie nawet spróbować nawiązać walki o coś więcej w rozgrywkach CW. Reaktywacji próbują też PVS, ale czy im się powiedzie? Reasumując, czy polska społeczność ma szanse zdominować europejski serwer? Mamy co najmniej 10 – 12 klanów, które mogłyby przy pełnej mobilizacji odgrywać znacznie większą rolę, aniżeli do tej pory, szczególnie na mapie globalnej i tego życzymy naszym rodakom, niezależnie od sympatii, czy antypatii jakie do nas czy my do Was żywimy.

Powodzenia i do następnego!

 

38

Komentarze (9)

Czyli 5TAR5 1-wszy skład rozkładacie na łopatki ?

Naszym 1-wszym składem owszem. 5TAR5 to kolos na „glinianych” nogach.

2 skład – dowództwo: King_in_the_North (ciut niżej jak pierwszy, równy z 3-cim) – to to mnie rozwaliło 😀 😀 😀

Ciut niżej, w hierarchii desygnowania bitew oraz wyznaczania celów. 1 skład GE-PL, który nam się wyklarował przez ostatnie pół roku, to nasza największa „perła”, co nie znaczy, że 2 czy 3 skład jest jakiś ułomny. Pracujemy nad tym, by wkrótce mieć drugi tak silny skład jak 1-wszy.

Czekam z niecierpliwością na wasze podsumowanie kampanii i was rozliczę z tego co tutaj piszecie 😉

Rozliczać to będziesz, jak Ci na to pozwolimy 😉

Zapomniałem o cenzurze 😉 Nie wygodne komentarze będą usuwane 😀 Jeżeli mam być konkretny wasz klan już po waszym dzienniku bitew robię i dodam statystykę bitew całego wydarzenia, więc proszę o wiarygodny opis waszego 10 miejsca (gratulacje przy okazji :P)

Nie jesteś u nas w klanie, więc nie wiesz wielu rzeczy. 10 miejsce w kampanii zdobyliśmy zasłużenie, bo w swoich szeregach mamy ludzi, którzy mają nie tylko umiejętności, ale i rozum, którymi nie mogą się pochwalić inne społeczności. Oczywiście, jest też grupa graczy, która podczas eventu specjalnie się niczym wielkim nie wykazała, ale dziennik zdarzeń tutaj niewiele Ci powie, reszty dowiesz się z podsumowania.

Nie jestem obecnie już w żadnym klanie. Bywałem długi czas w dobrych klanach i scena Wota (liczę od bety) jest mi bardzo dobrze znana. Wiem bardzo dużo na temat toksyczności Polskiego społeczeństwa w Wocie. Każdy klan ma swoje + i – . Nie zarzucam wam braku umiejętności czy braku myślenia bo bez tego 10 miejsce nie byłby realne. Bardziej obchodzi mnie w tym konkretnym przypadku co zrobiliście aby się znaleźć na tym miejscu. Jaka była wasza aktywność przez cały okres eventu, gdzie i z kim wam poszło najlepiej a gdzie najgorzej.
Tabelki wykażą jedynie statystykę waszą. Ile bitew rozegraliście podczas eventu, na jakich frontach ile bitew rozegraliście,. Nie będzie w nich umieszczone jakimi wynikami zakończyły się bitwy bo wglądu do tego niestety nie ma.

Podsumuje sobie następnie jeszcze dwa Polskie klany które zajęły mnożnik x7. Nie mam zamiaru ośmieszać wasz klan jedynie zweryfikuje to co napiszecie na temat eventu, więc osoba odpowiedzialna za pisanie artykułu weźmie to do siebie i opisze realnie jak wyglądała wasza kampania 🙂 . Bez jadu na temat innych klanów czy nad wyraz wazeliny do innych.

Już mam rozdzielone wasze bitwy na poszczególnych frontach (z klanami,ilościami bitew, wygranymi i przegranymi)
Możecie sobie dopisać do tego podsumowania jeżeli chodzi o front zaawansowany że bardzo dobrze wam poszło z klanami takimi jak G__G, TDSTR, PERL,GX, PVS . Średnio z CSA, 5TAR5, TRVST, METAL. Słabo z NOMI, FEST, SHEKL, ZWACK.

Z racji braku czasu dzisiaj i jutro, pewnie przysiądę w piątek i dokończę to co zacząłem 🙂

Na koniec dodam jeszcze raz – gratulację zajętej wysoko pozycji

Zostaw komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Facebook

YouTube